Otázka:
Nepálské zemětřesení ze dne 25. dubna 2015
Ravi PK
2015-04-25 12:17:03 UTC
view on stackexchange narkive permalink

25. dubna ve 23:00 - 12:00 bylo v Dillí NCR, stejně jako v jiných indických státech (Rádžasthán, Bihár, Džhárkhand a mnoho dalších) pocítilo zemětřesení, jehož epicentrum bylo v Nepálu, o síle 7,5 stupně. .

Jaké byly důvody?

Jeden odpovědět:
Fred
2015-04-26 17:56:20 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Krátké, velmi jednoduché vysvětlení.

Zemětřesení, které zasáhlo Nepál 25. dubna 2015, se stalo v oblasti s historií katastrofických otřesů.

Indická tektonická deska se pomalu pohybuje průměrnou rychlostí 45 mm / rok pod euroasijskou deskou. Takový pohyb není nikdy plynulý a desky se někdy dočasně zaseknou. Síla produkující pohyb indické desky nakonec zvýší tlak na zachycovací bod nebo body a deska může trhat. Tento náraz vysílá rázové vlny sousední horninou, která způsobuje zemětřesení. Čím větší je náraz, tím silnější je zemětřesení.

Další podrobnosti:

Z zpravodajských služeb a USA Geologická služba

USGS ve svém souhrnu uvedla, že k zemětřesení „došlo v důsledku narušení tahu na nebo v blízkosti hlavního čelního tahu mezi subduktující indickou deskou a převažující deskou Eurasie na severu. Na místě tohoto zemětřesení, přibližně 80 km na severovýchod od nepálského hlavního města Katmandu, se indická deska přibližuje k Eurasii rychlostí 45 mm / rok směrem na sever-severovýchod, což vede k pozvednutí Himálajské pohoří. Předběžné umístění, velikost a ohniskové mechanismy zemětřesení z 25. dubna jsou v souladu s jeho výskytem na hlavním rozhraní tahu mezi Indií a Eurasií. “

Podle USGS zemětřesení Předpokládá se, že v regionu v roce 1934 zabilo zhruba 10 600 lidí. Další v roce 1988 zabilo 1 500. Odborníci však uvedli, že velká otřesy v této oblasti nejsou běžné. „Ačkoli je hlavní hranicí desek s historií velkých až velmi velkých zemětřesení, velká zemětřesení v himálajském tahu jsou v dokumentované historické době vzácná,“ napsal UGS. „V minulém století došlo jen ke čtyřem událostem o síle 6 nebo větší ...“Tyto otázky a odpovědi byly automaticky přeloženy z anglického jazyka.Původní obsah je k dispozici na webu stackexchange, za který děkujeme za licenci cc by-sa 3.0, pod kterou je distribuován.
Loading...