Otázka:
Jak interpretovat použití pozdních a raných terciérů ze starší literatury?
equant
2014-05-05 04:38:04 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jak mám při čtení starších článků interpretovat použití výrazů „Lert Tertiary“ a „Early Tertiary“? Rovnaly by se tyto období paleogenu a neogenu, nebo existoval odlišně přijímaný hraniční věk mezi pozdním a raným terciérem?

Jeden odpovědět:
hugovdberg
2014-05-05 12:17:33 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Myslím, že je velmi těžké odpovědět na tuto otázku, protože právě tato nejednoznačnost způsobila, že Mezinárodní komise pro stratigrafii zahodila jména Terciární a Kvartér protože pro tyto éry neexistují žádná jasná omezení. Například název kvartér byl zaveden teprve 70 let po názvu terciární ( zdroj) a neogen pokrýval jak poslední část terciární, tak i kvartérní éru ( zdroj), dokud v roce 2009 nebyl kvartér obnoven jako období a zároveň předefinoval hranici pleistocénu ( zdroj), takže při psaní článku je třeba brát v úvahu interpretaci.

Význam pozdního a raného třetihorního věku proto závisí na kontextu a lze jej pravděpodobně bezpečně interpretovat jako relativní věk (pokud není uveden přesný věk, ale v takovém případě nejde o výklad) , nedefinovaná časová období. Může pomoci vyhledat články od stejného autora nebo ze stejného roku a zjistit, jaký byl v té době běžný výklad.

+1 pro pěkné vysvětlení, je však třeba poznamenat, že [kvartér byl obnoven v roce 2009] (http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/jqs.1338/abstract) jako systém (stejné hodnocení jako neogen a Paleogene) a pokrývá nyní pleistocén i holocen (viz [oficiální graf ICS 2013] (http://www.stratigraphy.org/ICSchart/ChronostratChart2013-01.pdf)). Termín terciární se však již opravdu nepoužívá.


Tyto otázky a odpovědi byly automaticky přeloženy z anglického jazyka.Původní obsah je k dispozici na webu stackexchange, za který děkujeme za licenci cc by-sa 3.0, pod kterou je distribuován.
Loading...