Otázka:
Proč mají fjordy parapety?
chiaka
2017-05-08 13:27:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Četl jsem o některých geologických procesech, které souvisejí s tvorbou fjordů. Souvisí přítomnost parapetů ve fjordech s usazováním ledové morény?

Jeden odpovědět:
Tactopoda
2017-05-08 15:03:54 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Fjordy vznikají jako údolí ve tvaru písmene U extrémní erozí ledovců. Ledovec eroduje velké množství materiálu, který je transportován ledem.

Ledovec může erodovat hluboko pod hladinou moře (pamatujte, že ledovec má pouze 1/10 své hmoty nad povrchem) a pokud postglaciální odskok je omezen, fjord zůstane jako ústí.

Když ledovec zpomalí a stáhne se, usazeniny se vysypou v jeho přední části a vytvoří terminální morénu nebo parapet . To je obzvláště výrazné, pokud se přední část ledovce zmenšila a znovu rostla před roztavením v důsledku oscilací prostředí.

Parapety se obvykle ukládají v ústí fjordu, než se zvýší hloubka vody. Největší část ledovcových úlomků je však uložena v hlubší vodě.

Můžete mít také mělkou vodu před riasem, pokud se tok zpomalí a usadí se usazeniny, ale jen zřídka vytvoří zjevné parapety jako ve fjordu.Tyto otázky a odpovědi byly automaticky přeloženy z anglického jazyka.Původní obsah je k dispozici na webu stackexchange, za který děkujeme za licenci cc by-sa 3.0, pod kterou je distribuován.
Loading...